Horoskop a karty
Odpoczynek

Karty a Horoskop

Ktoś kiedyś zauważył że gwiazdy na niebie układają się w pewne unikalne wzory, tzw. gwiazdozbiory. Zostały więc one nazwane i zadedykowane różnym bóstwom i stworzeniom które ówcześnie znano. Często też wierzono w istnienie nadludzkich istot które mogły chodzić po tej ziemi, a jeśli na to zasłużyły po śmierci wprost zamieniane były w takie właśnie konstelacje. Jak np. Pegaz – mitologiczny skrzydlaty koń, który służył różnym bogom. W tym samemu Zeusowi. Kiedy natomiast wśród tych gwiazd nauczono się wreszcie wyróżniać planety, oraz inne ciała niebieskie, zauważono że posiadają one zdolność poruszania się, a więc ciągłego zmieniania swojej pozycji względem słońca, oraz wszelkich wspomnianych gwiazdozbiorów . To samo dotyczy też zresztą księżyca.

HoroskopStwierdzono wtedy że każdy człowiek rodzi się pod wyjątkowo unikalnym niebem. Nie tylko dzień urodzin jest tutaj jednak ważny, ale także dokładna godzina i szerokość geograficzna. Dzięki temu bowiem można sporządzić takiej osobie unikalny kosmogram. Czyli mapę nieba widocznego w dokładnym momencie i miejscu naszego urodzenia. Nie łatwo jest jednak ją odczytać. To jakby szyfrogram, który dopiero po latach nauki jest się w stanie rozszyfrować. A interpretując go trzeba wiedzieć że każda planeta, która jak pamiętamy również nosi nazwę i charakterystykę różnych rzymsko-greckich bogów, posiada swój unikalny wpływ na rodzącego się człowieka i dalsze jego życie.

To bardzo skomplikowana wiedza przeznaczona już na zupełnie osobny artykuł, jednakże wszystko to wraz ze znakami zodiaku – czyli wybranymi gwiazdozbiorami, oraz innymi ważnymi aspektami ustalonymi już przez astrologów, tworzy pewnego rodzaju schemat który opisuje unikalny charakter osobowości każdego jednego człowieka.

Na świecie istnieje wiele horoskopów pochodzących z różnych kultur i religii. Najpopularniejszy jest jednak ten stworzony przez starożytnych Rzymian i Greków. A składa się on z 12 popularnych znaków podzielonych na 4 powszechnie znane żywioły. A więc:

 • Woda: Rak, Ryby, Skorpion
 • Ogień: Baran, Lew, Strzelec
 • Ziemia: Byk, Panna, Koziorożec
 • Powietrze: Wodnik, Bliźnięta, Waga

Znaki horoskopuZarówno każdy z tych znaków zodiaku, jak i żywioł do jakiego należy jest nam w stanie sporo opowiedzieć o cechach charakteru jakie mogą na nas wpływać. Wiadomo, ogień np. jest szybki i niespokojny, a ziemia stała i cierpliwa. Tymczasem ludzie którzy chcą się dowiedzieć jaki konkretnie znak ich reprezentuje często nieświadomie docierają jednak jedynie do tzw. ‘horoskopu słonecznego’. Bo tu wystarczy znać tylko dzień swojego narodzenia, gdyż znak ten zmienia się średnio co miesiąc. A to jakby chcieć przeczytać książkę znając tylko kilka liter alfabetu. Dlatego właśnie takie wróżby często nie są zbyt dokładne i nie zawsze się sprawdzają.

Jeśli chodzi o Tarota natomiast, tu sytuacja wygląda dosyć podobnie. Bo i tutaj każda karta ma jakieś znaczenie, a wybrane razem w odpowiednim połączeniu i dzięki dobrej intuicji wróżącego, mogą przekazać naprawdę ważne przesłania.

Bo karty to tylko karty. Można się nawet pokusić że ich ‘wynalzca’ inspirację czerpał ze zwykłych kart do gry. Bo tak jak i tam mamy cztery królestwa – czyli Pik, Kier, Karo i Trefl, tak i tu jest ich cztery. A dodatkowo reprezentują one jeszcze cztery znane nam już żywioły:

 • Kielichy (Woda)
 • Buławy (Ogień)
 • Pentakle (Ziemia)
 • Miecze (Powietrze)

Ale jedną z rzeczy która przede wszystkim wyraźniej odróżnia je od zwykłej talii, na której także można zresztą wróżyć, są tzw. Arkana Wielkie. Dodatkowe 22 karty, które tak naprawdę mogłyby stworzyć osobną mini talię. I rzeczywiście wato od nich zacząć jeśli chce się nauczyć wróżenia. Łatwiej jest przecież zapamiętać znaczenie 22, niż aż 78 różnych kart. Ale oczywiście teoria to jedno. Bo nadal są to tylko kartki papieru z obrazkami.

Prawdziwa magia kryje się bowiem w tym co niewidoczne.

W wyjątkowej energii, oraz intuicji wróżącego który wyłoży owe karty w odpowiedni sposób i będzie umiał odczytać z nich to, co miało miało być odczytane. Może się on oczywiście kierować swoją wiedzą – że np. Wieża oznacza zmianę. Ale zawsze warto też przyjrzeć się gdzie leży dana karta, jak została przedstawiona i jakie odczucia w związku z tym do niego przemawiają.

Jak już wiemy istnieją 22 Arkana Wielkie, które niczym bóstwa pośród ludzi, są w Tarocie zdecydowanie najważniejsze i opowiadają o najbardziej przełomowych sprawach w życiu każdego pytającego. Znaków zodiaku nadal pozostaje jednak jedynie 12, natomiast wciąż warto pamiętać że to właśnie 12 spośród wspomnianych wcześniej Arkan odpowiada tymże znakom. A dzięki tej wiedzy, jeśli w czytaniu wypadnie nam taka właśnie karta, to poza jej indywidualnym znaczeniem możemy także spodziewać się wpływu osoby o tym konkretnie znaku. Bądź też jeśli my sami się z nią jakoś utożsamiamy, być może chodzi tu dokładnie o nas.

A o jakich kartach mowa? Jak się okazuję są niestety co do tego różne szkoły. Jednak najpopularniejsza wersja wygląda następująco:

 • Baran – Cesarz
 • Byk – Arcykapłan
 • Bliźnięta – Kochankowie
 • Rak – Rydwan
 • Lew – Siła
 • Panna – Eremita
 • Waga – Sprawiedliwość
 • Skorpion – Śmierć
 • Strzelec – Umiarkowanie
 • Koziorożec – Diabeł
 • Wodnik – Gwiazda
 • Ryby – Księżyc

Autor

 • Zawodowy profesjonalista w dziedzinie doradztwa i handlu. Jego główne umiejętności to porozumiewanie się w kilku językach oraz budowanie rozległej sieci kontaktów. Lubi czytać książki, szczególnie fantastykę oraz pozycje ogólnonaukowe.

2 Replies to “Karty a Horoskop

 1. Jak można poznać swoją przyszłość, swoje mocne i słabe strony, a także jak odróżnić przyjaciół od wrogów? Tarot, wróżby to jedne z kilku rozwiązań. Często korzystam z pomocy wróżbitów, by móc otrzymać odpowiedzi na swoje pytania.

 2. Moim zdaniem karty, a horoskop, to dwie różne sprawy. Nie ufam zbytnio tarotowi. Moim zdaniem to gwiazdy i planety mają większy wpływ na życie i losy ludzi.

Comments are closed.