Wynajem mieszkania Warszawa
Inwestycje

Najem okazjonalny w Warszawie: korzyści i wyzwania

Najem okazjonalny, znany również jako umowa najmu krótkoterminowego, staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem w Warszawie. To elastyczna forma wynajmu nieruchomości, która przyciąga zarówno właścicieli, jak i najemców. Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na ten rodzaj umowy najmu w stolicy Polski? Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych powodów.

Najem okazjonalny: Warszawa – dlaczego zyskuje tutaj tak ogromną popularność ?

Elastyczność dla wynajmujących i najemców.

Najem okazjonalny oferuje znacznie większą elastyczność w porównaniu do tradycyjnego wynajmu na czas nieokreślony. Właściciele mogą łatwo dostosować okres najmu do swoich potrzeb, a najemcy mają możliwość krótkoterminowego zamieszkania bez konieczności zobowiązywania się na długi okres.[/wc_box]

Dynamika rynku nieruchomości.

Warszawa, jako dynamiczne centrum biznesowe i edukacyjne, przyciąga ludzi z różnych części kraju i świata. Wielu z nich potrzebuje tymczasowego miejsca do zamieszkania. Najem okazjonalny jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy planują krótki pobyt w stolicy.

Wysoka Rentowność dla Właścicieli: Właściciele nieruchomości w Warszawie mogą cieszyć się zwiększoną rentownością dzięki najmowaniu mieszkań na krótki okres. Dynamiczny rynek najmu krótkoterminowego umożliwia ustalanie atrakcyjnych stawek czynszu.

Różnorodność oferty mieszkaniowej.

Zwiększająca się popularność najmu okazjonalnego przekłada się na większą różnorodność oferty mieszkaniowej dostępnej dla najemców. Wynajmujący mają możliwość wyboru spośród różnych lokalizacji, standardów i wielkości mieszkań.

Minimalizacja formalności.

Umowy najmu okazjonalnego są często mniej skomplikowane niż umowy na czas nieokreślony. To rozwiązanie pozwala na szybkie załatwienie formalności, co jest korzystne zarówno dla właścicieli, jak i najemców.

Jednak mimo licznych korzyści, najem okazjonalny w Warszawie wiąże się także z pewnymi wyzwaniami. Do największych przeszkód jest opłata notarialna, ponieważ umowa najmu okazjonalnego musi być zawarta zawsze w obecności notariusza.

Koszty w najmie okazjonalnym w Warszawie.

Taksa notarialna.

Opłata pobierana przez notariusza za wykonanie czynności notarialnych. W 2023 roku kwota ta wynosi od 400 do 450 zł.
Oświadczenie o adresie: jeśli najemca nie może wskazać właściciela innego lokalu, który mógłby poświadczyć na piśmie, że pozwala na przeprowadzenie się najemcy w przypadku eksmisji, potrzebny jest zakup takiego oświadczenia od specjalnie do tego przeznaczonych firm. Koszt takiego oświadczenia o adresie wynosi od 300 do 400 zł.

Tłumacz przysięgły.

koszt dodatkowy, w przypadku gdy najemca nie mówi po polsku. Koszt tłumacza to około 200 zł, w zależności od miasta.
Podatek od dochodu: właściciel mieszkania, który podpisał z najemcą umowę najmu okazjonalnego, jest zobowiązany do płacenia podatku od dochodu w wysokości 8,5%.

Kto powinien pokryć koszty najmu okazjonalnego ?

Decyzję, kto pokrywa jakie koszty, podejmują strony umowy. Z reguły, skoro to właściciel decyduje o formie umowy najmu, który najbardziej zabezpiecza jego interesy, to on powinien ponieść koszty taksy notarialnej oraz, jeśli to konieczne, koszt tłumacza przysięgłego.

Autor

  • Zawodowy profesjonalista w dziedzinie doradztwa i handlu. Jego główne umiejętności to porozumiewanie się w kilku językach oraz budowanie rozległej sieci kontaktów. Lubi czytać książki, szczególnie fantastykę oraz pozycje ogólnonaukowe.